SZKOLNA IZBA PAMIĘCI – STALAG III ALT DREWITZ
 
      Gimnazjum nr 2 im. Integracji Europejskiej kształci i wychowuje młodzież poprzez pielęgnowanie historii naszej Małej Ojczyzny.
    Szkolna Izba Pamięci założona z inicjatywy ks. Ziemowita Katulskiego i p. Sergiusza Darłaka prezentuje szczególne miejsce na mapie kaźni II wojny światowej, czyli Stalag III Alt Drewitz.

    Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 18:00 można zgłębiać historię, poznawać więźniów oraz identyfikować eksponaty związane ze stalagiem.
    Ogrom autentycznych dokumentów, listów, zdjęć, map, pieczołowicie gromadzonych i opracowywanych, pozwala na wzbogacenie wiedzy na temat jednego z najbardziej intrygujących miejsc w najbliższej okolicy.

    Klimat oraz wyposażenie Szkolnej Izby Pamięci zadaje kłam
stwierdzeniu „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”.
    W 1939 roku, na terenie byłych składów amunicji twierdzy, które w czasie I wojny światowej rozbudowano w spora fabrykę, zorganizowano obóz jeniecki, przez który przewinęło się w sumie 70 tys. żołnierzy różnych narodowości, m. in. Francuzów, Brytyjczyków, Belgów, Serbów, Włochów.

    Cmentarz stalagu III C został uporządkowany w 1962 roku. Pomordowani i zmarli jeńcy spoczywają w sześciu masowych grobach o łącznej długości 340 m. Na cmentarzu umieszczono krzyż, pomnik oraz ufundowaną w 1966 roku przez francuskich jeńców obozu płytę pamiątkową.