Październik w Oddziale
Październik już za nami. Miesiąc pracowity, ale bardzo ciekawy. Ku naszej ogromnej uciesze, powrócił do nas nasz kolega Patryk, którego dawno nie widzieliśmy. Tak więc miesiąc rozpoczął się dla nas uroczyście. Mimo zmiennej pogody bardzo dużo czasu spędziliśmy na świeżym powietrzu, hartując się, aby móc pozostać jak najdłużej zdrowymi. Zbieraliśmy także dary jesieni tworząc z nich ciekawe prace. Jako, że w miesiącu październiku obchodzimy święto pracowników szkoły, dużo czasu poświęciliśmy zawodom, które możemy spotkać w szkole i w naszym najbliższym otoczeniu. Omawialiśmy plusy i minusy poszczególnych zawodów, prezentowaliśmy zawody, które cieszą się wśród nas największym zainteresowaniem, takie jak policjant, strażak, nauczyciel, lekarz. Dla naszych nauczycieli przygotowaliśmy niespodzianki w postaci pięknych kartek i krótkiego występu artystycznego. Drugą część miesiąca poświęciliśmy na poznawanie sylwetek znanych osób. Zapoznaliśmy się z życiem i twórczością Fryderyka Chopina, Henryka Sienkiewicza, Jana Matejki i najbliższego nam Jana Pawła II. Koniec miesiąca poświęciliśmy na wspominanie naszych zmarłych bliskich, odwiedziliśmy cmentarz, gdzie zapaliliśmy znicze naszym bliskim, ale także na grobach opuszczonych i zaniedbanych.

Wrzesień w Oddziale
Po udanych wakacjach ciężko wraca się do szkoły i pracy. Jednakże stęsknieni własnego towarzystwa bardzo szybko zapomnieliśmy o błogim lenistwie i zabraliśmy się (jak zawsze ostro) do pracy. Mimo, iż dopiero miesiąc nauki za nami, klasa zapełniła się już na nowo naszymi pracami. Wrzesień jest dla nas także miłym miesiącem, gdyż obchodzimy w nim kilka uroczystości. Są to urodziny naszych pań, urodziny Kasi i Dzień Chłopaka. W tym czasie powstało mnóstwo kreatywnych kartek, z jeszcze bardziej pomysłowymi życzeniami. Wykonaliśmy nowe gazetki klasowe, a na najnowszej z nich, z okazji Dnia Chłopaka, z sentymentem wspominamy chłopców i mężczyzn, którzy mieli przyjemność uczyć się i pracować w naszej klasie. Jeżeli to czytają, to życzymy im dużo zdrowia i pomyślności w życiu. Mając świadomość, iż żyjemy w czasach gdzie internet i telefon są ogólnie dostępne, wzbogaciliśmy swoją wiedzę o zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z tych środków komunikacji. Ponadto jeszcze raz przypomnieliśmy sobie wszystkie zasady bezpieczeństwa, w tym: jak zachować bezpieczeństwo podczas poruszania się wzdłuż drogi, w drodze do szkoły, w domu, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych w domu. Dla utrwalenia tej wiedzy wykonaliśmy szereg znaków ilustrujących te zagrożenia i zasady jak mamy się zachować. Przetestowaliśmy to również podczas odgrywania scenek rodzajowych, w terenie podczas spacerów, a także prasując koszulki, które uprzednio sami zdobiliśmy za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego pasteli. Ponadto malowaliśmy witraże na szkle, wydzieraliśmy je z papierów kolorowych, a także malowaliśmy, rysowaliśmy i wyklejaliśmy mnóstwo znaków i ostrzeżeń. Z okazji Dnia Chłopaka stworzyliśmy też kolaż na temat chłopaków. Powitaliśmy już jesień. Liczymy jednak, że nawet wraz z odejściem ciepłych dni w naszej klasie nadal będzie gorąco, wesoło i radośnie.

Witamy w roku szkolnym 2017/2018
Oddział specjalny funkcjonował w Gimnazjum Nr 2 im. Integracji Europejskiej 10 lat.
Z dniem 01 września zaczyna swoją działalność w Szkole Podstawowej Nr 3 w Kostrzynie nad Odrą.
Dnia 04 września 2017 roku uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Kolejny rok ciężkiej pracy, ale też i wspaniałej zabawy. Będziemy się uczyć czytać, pisać, rysować, tworzyć kreatywne prace. Będziemy tańczyć, śpiewać, recytować, chodzić do kina, do restauracji, na wycieczki do banku, na pocztę, do sklepów. Mamy w planie spotykać się z naszymi kolegami ze Szkoły Podstawowej Nr 2,  z Warsztatów Terapii Zajęciowej, a także współpracować z uczniami klas gimnazjalnych z naszej szkoły. Bardzo miło nam spotykać w naszej szkole najmłodszą młodzież, dla której jesteśmy starszymi kolegami i chętnie im zawsze pomożemy.
Od pierwszego dnia w szkole wzięliśmy się ostro do pracy. Podzieliliśmy się   obowiązkami, ustaliliśmy wspólne zasady pracy oraz wybraliśmy nowy samorząd klasowy. Gospodarzem została Eliza, jej zastępcą - Kasia, a sekretarzem – Marta, której wiedzę i umiejętności musimy w pełni wykorzystać, gdyż jest z nami ostatni rok.
Wychowawcą jest pani Karolina Korżyńska. Wspomaga ją pani Iwona Piątek i pani Danusia Opiela. Religii nadal uczy nas nasz ukochany ksiądz Michał Barański, a rozwija nas fizycznie pan Arek Nowak. Oprócz tego pracują z nami jeszcze pani Jadwiga Rosiewicz, pani Anna Babij,  a nad poprawnością naszej mowy czuwa pani Marta Strelczuk.